Civilizace

Civilizace 

 

 

 

       Historie
 

2sv. válka a meziválečné období

Polsko

Moc pěkná exkurze od historického Polska až do 2.světové války. Odkaz je na první část.Celý seriál najdete v přislušném diskusním vlákně.

Více na palba.cz

 

Kolaborace po 15.3. 1939

Článek je zaměřen na Emanuela Moravce, jeden ze symbolů protektorátní kolaborace, postavy hodně rozporuplné,jak plyne z článku: "28.9.1938 plk.Moravec opouští svou jednotku a odjel do Prahy, kde si ve špinavé a zablácené uniformě,vymohl přijetí u prezidenta Beneše. Dochází k hádce mezi oběma muži,Moravec žádá po prezidentu bránění republiky za každou cenu,a neústupnost vůči Říši. "

Více na palba.cz

 

Československo a Mnichov

Opět zajímavě zpracovaný seriál, zaměřuje se na sled události od vzniku republiky do Mnichovské zrady. Odkaz je na první část. Celý seriál najdete v přislušném diskusním vlákně.

Více na palba.cz

 

 

Blízký a Střední východ

Eva Filipi, velvyslankyně ČR v Damašku ,Sýrie, informace které se nedozvíte

Je to starší rozhovor, ale těch 5 minut stojí za to. Je to úplně něco jiného než oficiální verze.

Více na Youtube

 

Osud křesťanů v Izraeli

Po úvodu je zde rozebrána historie vývoje vztahu křesťanů a Izraelců. Je zde též popsáno rabování, vyvlastňování a deportace křesťanů.

Citace:"Ve vylidněných a zbouraných vesnicích nebyli jen zbourány domky islámských rodin, ale celé vesnice včetně křesťanských. Sionistické buldozery se nezastavily před ničím, kromě domů a kostelů byli zničeny i hřbitovy."

Více na Parlamentní listy

 

Pád Konstaninopole, 1453

"Nyní už tisíce osmanských vojáků pronikaly do města. Mestské brány byly jedna po druhé otevírány. Osmanské vlajky se začaly objevovat na hradbách, věžích, na paláci v Blachernae. Civilní obyvatelé v panice prchali do kostelů. Jiní se zamykali ve svých domech, někteří pokračovali v boji na ulicích, davy Řeků i cizinců se snažily dostat do přístavu. Spojenecké lodi tam stále ještě byly a začaly teď shromažďovat uprchlíky. Krétští vojáci a námořníci ve třech věžích střežících vjezd do přístavu stále bojovali a neprojevovali žádné známky ochoty se vzdát. Nakonec museli osmanští velitelé souhlasit s příměřím a nechat je odplout i s jejich zbraněmi. "

Více na bajgy.webzdarma.cz

 

Chazaři - skoro zapomenutá říše

"Kolem roku 740 po Kr. se stala ohromující událost. Chazaři byli pod stálým tlakem od svých byzantských a muslimských sousedů, aby přijali buď křesťanství, nebo islám; ale chazarský vládce, nazývaný kagan, slyšel o třetím náboženství nazývaném JUDAISMUS. Zřejmě z politických důvodů a pro zachování nezávislosti kagan oznámil, že Chazaři přijali judaismus jako své náboženství. Přes noc se celá nová skupina lidí, bojovní Chazaři, prohlásila za tzv. adoptivní Židy. Chazarské království začalo být popisováno soudobými historiky jako "království Židů". Následující chazarští vládci přijímali židovská jména a koncem 9. století se Chazarské království stalo něčím jako zemí zaslíbenou pro Židy z ostatních zemí. V letech 861 až 862 na pokyn Byzantského císaře dorazila do Itilu křesťanská mise vedená dvěma muži, kteří se nesmazatelně zapsali do dějin zejména naší země. Byla to disputační mise Konstantina a Metoděje. Podle všeho měla tato mise za úkol upravit postavení křesťanů po přijetí judaismu chazarským kaganátem."

Více na palba.cz

 

Záznam přednášky o situaci v Sýrii

Co se vlastně děje v Sýrii, komu to prospívá, médii zamlčovaná zvěrstva spacháná tzv. umírněnou opozicí a jak nám vše interpretují reportéři. Hodina a půl trvající přednáška politologa, který Sýrii navštívil, na půdě VŠ. Staršího data, ale stojí za zkouknutí.

Více na Youtube

 

Kapitoly z dějin islámské revoluce v Iránu

O vládě a svržení posledního iránského šáha.

Příklad toho jak se dělá propaganda:

Když náhodou nebyly žádné oběti, tak se musely nějaké vyrobit. Skupinky islámistů objížděli márnice a brali všechny mrtvoly lidí co zemřeli přirozeně nebo při dopravné nehodě, vyzvedli máry na ramena, běhali po městě a křičeli: "Podívejte se! Umučili ho! Další oběť Savaku, další oběť Šáha, toho ďábla!" Když nebyly už ani mrtvoly, lehl si jeden z militantů sám na máry, ostatní ho zakryli plachtou, polili ho krví nebo červenou barvou a opakovali to divadlo. Přitom se provokatéři snažili vyprovokovat střety s policií, střelbu a další oběti.

Kapitola II

Trochu to evokuje nedávné události na Ukrajině.

Všechny kapitoly najdete v rozbaleném postranním seznamu.

Více na Svoboda pro Irán

 

Postřehy ke vztahům USA-Blízký východ

Stojí za přečtení

Více na literarky.cz

 

 CIV žebříček

 1. Civilizace VI. (2016)

 2. Civilizace IV. (2005)

 3. Civilizace III. (2001)

 4. Civilizace Call to Power II. (2000)

 5. Civilizace Call to Power I. (1999)

 6. Civilizace V. (2010)

 7. Civilizace II. (1996)

 8. Civilizace I. (1991)

 

Alternativy

 1. Europa Universalis IV. (2013)

 2. Super Power II. (2004)

 3. Supreme Ruler 2020 (2008)

 


Tipy

Paul Kennedy: Vzestup a pád velmocí - Kniha zachycuje a hodnotí historický světový vývoj od zač.16.stoleti do konce 20. stoleti. Toto excelentní dílo by pro každého fandu Civilizace mělo být povinnou četbou.

Silicon Valley TIP - slušná pecka, která nechává IT crowd vzadu. Oproti Ajťákům je zde méně ztřeštěný humor a větší frekvence super hlášek. Část fórků vyžaduje hlubší znalosti IT.

For All Mankind TIP - fenomenálně zpracovaná alternativní historie, kdy koncem šedesátých let nepřistanou na Měsíci jako první Američané, ale Rusové. Zhruba v půlce seriálu začne jak USA tak SSSR budovat na jižním pólu u krátěru Shackleton vlastní základny a provádět průzkum naleziště s vodním ledem.

Carl Sagan - Bleděmodrá tečka - komentář Carla Sagana ke snímku Země, který pořídila sonda Voyager 1 v době, kdy opouštěla hranice Sluneční soustavy (1990) najdete na YouTube (EN).

 


TV přenosy z kosmonautiky

spacex.com - starty raket společnosti SpaceX, v době přidání odkazu to byl testovaci start pilotované lodi Crew Dragon.

 

 

 

Copyright © 2009 - 2020 tdpar