Civilizace

Civilizace 

 

 

 

       Knihy
Dokumentární literatura

Paul Kennedy: Vzestup a pád velmoci

Velice povedené a obsáhlé dílo. Kniha zachycuje historický světový vývoj od zač.16.stoleti do konce 20. stoleti. Každá dějinná etapa je rozepsána nejdříve všeobecně a poté se rozebírají jednotlivé mocnosti, hospodářství, politika, vojenství apod.. Setkáme se s proměnami hlavních říší tohoto období(evropských velmocí, vzestup a úpadek Habsburků,kolonizace, nastíní se se zde situace kolem Osmanské říše, Číny, budeme sledovat imperiální vzestup Japonska, zrod Spojených států, éru Studené války apod.)Nejedná se o suchý výklad, je to napsáno čtivě. Pro každého fandu Civilizace by to mělá být povinná četba :-).

 

Miloš Hubáček: Pacifik v plamenech

Kniha zahrnuje období od přípravy,provedení útoku na Pearl Harbour až po bitvu od Midway. Už samotný začátek se mi líbil, kratká exkurze do historie Japonského císařství rozhodně zaujme.

 

Petr Klučina,Vladimír Hynek: Válečné lodě I,II,III....?

První dva díly jsem přelouskal několikrát, velká spokojenost,stojí opravdu za přečtení. 3-4 díl hodně povedený, z 5 a 6 dílu se staly ležáky, nezaujaly mě.

V 2 dílu je pěkně vylíčena Japonsko-čínská válka a Rusko-Japonská válka. Hrdinná bitva ruského křižníku Varjag proti celé japonské flotile, dobývaní Port-Arthuru Japonci, defacto celá Rusko-Japonská válka je zajímavé téma samo o sobě.

 

Bedřich Moldan:Podmaněná planeta

Kniha není jen o ekologii jako takové, je zde i nemálo exkurzí do historie, dokládající provázanost životního prostředí a společnosti.

 

Gerhard Buchwald – Očkování - obchod se strachem

"Autor knihy je německý lékař, který už více jak 40 let působí jako lékařský poradce „Sdružení na ochranu poškozených očkováním“, od toho se odvíjí jeho kritický pohled na očkování. Zná dobře i stinné stránky očkování a potkal mnoho lidí, pro které je poškození po očkování realitou. Vyvrací oficiální dogmata výrobců vakcín i medicínského establishmentu.Statistikami německého spolkového úřadu dokazuje, že nakažlivé nemoci začaly ustupovat z jiných příčin dávno před zahájením očkování a jeho zavedení ústup nemocí neovlivnilo."

 

 

Všechna témata

Série knih o planetě Arakis, známe jako DUNA :-)

Kdo by neznal legendární knihu Franka Herberta Duna. Tahle úžasná série se rozrostla i díky synovi Brianu Herbertovi a kolegovi Kevinu Andersenovi snad už na více než 20 knih. Po knize Bitva o Corrin následovala přestávka, tak mi bohužel unikla díla z celé série, která krom jiného popisují i období "Rozptylu", kdy v chaosu po rozpadu Staré říše se skupiny lidí vydávají hledat nové světy do vzdálených hlubin vesmíru.

Jak knihy na sebe navazují dějově najdete na Wikipedii, ale přesto doporučuji začít první knihou Duna od Franka Herberta, která ze začátku může být náročná, ale pak úžasně vtáhne do děje.

 

Jan Drnek: Žáby v mlíku

Jak by vše vypadalo, pokud by se Československo v roce 1938 bránilo proti obsazení Třetí říši. Jedna z mála knih alternativní historie zaměřená na naši republiku. I přes svoji obsáhlost se čte se dobře, je zde řada historických reálií, nadruhou stranu je možná trochu naivně optimistická.

 

Stephen King: Svědectví

Z vojenských laboratoří unikne upravený virus chřipky a neštěstí ve formě světové pandemie je na světě. Cca prvná půlka knihy ,kdy King líči téměř dokumentární formou postup epidemie, rozpad společnosti, seznamuje nás s hlavními postavami je skvělý, pak začne do toho míchat náboženský mysticismus, který mi tam vůbec nesedl. Tím neříkám, že druhá půlka je špatná, je tam pěkně popisováno budování komunit z řad přeživších, pokusy jak vrátit život jakž-takž do bývalých kolejí,např. zprovozněním elektrárny, nemocnice apod.. Jen si člověk musí odfiltrovat teomystiku.

 

Arthur Ransome: Boj o ostrov

Nejoblíbenější knížka mého dětství, první z celé série. Příběh o plachtění na jezeře, táboření na ostrově, průzkumné výpravy po okolí, dětské hry. Lokality mají reálný základ, autor zde prožil část svého bouřlivého života. Více o kraji Arthura Ransomea se dočtete třeba zde na miroslavjaros.cz .

 

Hugh Howey: Silo

Po jaderné válce přeživší komunita obývá velký podzemní bunkr, společnost je rozdělena na kasty dle profesí. Pohled na svět z horního patra sila je zprostředkován pouze skrz jednu kameru, čočka časem zanáši. Nejpřísnější trest je tzv. čištění čočky, odsouzený jedinec nemá možnosti návratu a radiace ho rychle zabije, až jednou...

 

Kim Stanley Robinson: Rudý Mars

Kniha o postupné kolonizaci od samotných začátků až po terraformaci Marsu. Jedná se o první díl trilogie, následuje Zelený Mars a Modrý Mars.

 

Wolfgang Jeschke:Poslední den stvoření

Moderní jednotka je vyslána do minulosti do oblasti Středomoří. Středomořská kotlina je zatím vyschlá, nachází se zde jen pár slaných jezer, ale skrz protrženou gibraltarskou přírodní hráz se valí do středomořské kotliny den co den masy vody a hladina začíná pomalu ,ale nezadržitelně stoupat.

Více o Středozemním moři a jeho vysychání v minulosti se dočtete třeba ZDE .

 

Kevin James Anderson: Skrytá říše

První díl epické vesmírné Ságy sedmi slunci, škoda že tato série zůstává třeba ve stínu série kolem planety Duna. Je zde několik dějových linií. Jedna z hlavních se točí kolem těžby "ekti", vzácné látky umožňující nadsvětelné cestování. Těží se v horních částech atmosféry plynných obrů. Další dějové linie se točí kolem vyhynulé rasy, která zanechala na některých planetách tajemné portály, odpadlické lidské frakci Tuláků bouřící se proti impériu atd.. Zdroje ekti jsou však ohroženy, těžba vázne, meziplanetární obchod založený na cestování nadsvětelnými rychlostmi je ohrožen, řadě kolonií ubývají zásoby...

 

Rudá bouře - Tom Clancy

Válečná fikce, třetí světová válka v podání Varšavská smlouva vs. NATO.

 

Thomas N. Scortia, Frank M. Roninson: Prométheus v plamenech

Politický tlak na co nejrychlejší otevření nové jaderné elektrárny skoční katastrofou.

 

Tomáš Zářecký: 15 minus

Reality show ,kde jde o přežití. Skupina lidí je vysazena na ostrov a mají se dostat na místo určení. Výhra je lákavá , ale za jakou cenu... . Prvotina českého autora, a velmi dobrá, čte se sama.

 

Stephen King: Dlouhý pochod

Další povedená kniha ze skupiny reality show, kde jde o přežiti.

 

 CIV žebříček

 1. Civilizace VI. (2016)

 2. Civilizace IV. (2005)

 3. Civilizace III. (2001)

 4. Civilizace Call to Power II. (2000)

 5. Civilizace Call to Power I. (1999)

 6. Civilizace V. (2010)

 7. Civilizace II. (1996)

 8. Civilizace I. (1991)

 

Alternativy

 1. Europa Universalis IV. (2013)

 2. Super Power II. (2004)

 3. Supreme Ruler 2020 (2008)

 


Tipy

Paul Kennedy: Vzestup a pád velmocí - Kniha zachycuje a hodnotí historický světový vývoj od zač.16.stoleti do konce 20. stoleti. Toto excelentní dílo by pro každého fandu Civilizace mělo být povinnou četbou.

Silicon Valley TIP - slušná pecka, která nechává IT crowd vzadu. Oproti Ajťákům je zde méně ztřeštěný humor a větší frekvence super hlášek. Část fórků vyžaduje hlubší znalosti IT.

For All Mankind TIP - fenomenálně zpracovaná alternativní historie, kdy koncem šedesátých let nepřistanou na Měsíci jako první Američané, ale Rusové. Zhruba v půlce seriálu začne jak USA tak SSSR budovat na jižním pólu u krátěru Shackleton vlastní základny a provádět průzkum naleziště s vodním ledem.

Carl Sagan - Bleděmodrá tečka - komentář Carla Sagana ke snímku Země, který pořídila sonda Voyager 1 v době, kdy opouštěla hranice Sluneční soustavy (1990) najdete na YouTube (EN).

 


TV přenosy z kosmonautiky

spacex.com - starty raket společnosti SpaceX, v době přidání odkazu to byl testovaci start pilotované lodi Crew Dragon.

 

 

 

Copyright © 2009 - 2020 tdpar