Civilizace


 

 

 

 

       Civilizace VI - články
 

Civilization VI Rise and Fall - první dojmy

Mám za sebou pár hodin strávených s datadiskem o víkendu a dá se říci, že rozhodně nezklamal. Po lehce feministicko-korektním intru se můžete pustít do hry.

Co je velkym plusem je, že si hráč musí více hlídat expanzi, činí to hru náročnější, nemůžete se hned roztáhnout po půlce světa. Vděčíte za to zejména dvěma novinkám - zlatý věk vs. doba temna a loajalitě, tyhle dvě věci jsou pro hru velké plus a davají ji novou dimenzi.

Loajalita

Pokud postavíte město poblíž hranic s jinou civilizací, tak zde vzniknou separatistické tendence, stejně tak pokuf postavíte město v končinách daleko od centra říše. Separatistické tendence(výrazně se zhoršují v době temna) probíhají tak, že vás na to hra nejdříve upozorní(nebojte nepřehlédnete to :-)), pokud na to kašlete město se osamostatní, můžete ho dobýt zpět, pokud se vám to včas nepodaří a poblíž je jiná civilizace, tak se většinou vzbouřené město připojí k ní.

Samozřejmě část věcí můžete ovlivnit, jinak byste nemohli kolonizovat vzdálený kontinent. Ale třeba separatismus u vyloženě přihraničního malého města, pokud jste navíc v období temna, zkrotíte jen velmi těžko a lepší je se toho města vzdát.

    Loajalitu můžete ovlivnit následovně:
  • dosazením guvernéra
  • nastavením vládního zřízení a politik(např. 2 body loajality za jednotku ve měste, 2 body loajality za guvernera)
  • postavením vládní čtvrti
  • větší města, zejména s velikostí 9 a více, mají vyšší loajalitu
  • zvýšením pohodlí(amenity), např. postavením zábavní čtvrti

Guvernéři

Je jich omezený počet, mají různé vlastnosti(rychleji rozšiřují město o políčka, bonusy do loajality města, zlepšují vlastnosti jednotky ve městě, přidávají jednu akci dělníkům atd.) a mohou být vylepšováni. Každý guvernér ma jíný strom vylepšení(specializací), které můžete k němu přidat. Vlastnosti guvernérů lze vylepšit i pomocí politik(např. bonusy k loajalitě).

 

Dále v datadisku najdete klasicky nové budovy(14 nových budov - viz odkaz dále),jednotky, čtvrti, politiky, divy světa , přírodní divy světa, suroviny, vylepšení terénu, nové možnosti diplomacie, špionáže apod..

Komplexnější popis novinek najdete např. zde:

civilization.wikia.com - soupis novinek

civfanatics.com - diskusní vlákno k datadisku včetně postupného soupisu změn

 

Civilizací VI a hardware

Civililizace 6 je vícevláknová aplikace. Z hlediska výkonu je již spíše optimalizovaná pro DirectX 12(má to vliv na výkon a grafickou prezentaci hry), který bohužel je součástí Windows 10, na nižší verze Windows DirectX 12 s pravděpodobností hraničící s jistotou nedostanete. Na DirectX 11 třeba pod Windows 7 vám bude samozřejmě chodit též.

Přestože je vícevláknová je nedůležitější parametr procesorů jeho výkon u jednovláknových aplikací. Jestli máte procesor s 2 jádry nebo 12ti, je Civilizaci 6 šum a fuk, důležitý je výkon jednoho jádra.

Pár odkazů k tématu:

CPU Benchmarks -cpubenchmark.net - srovnání procesorů podle výkonu jednoho vlákna.

Civ VI profits from more CPU cores -reddit.com - Civ 6 - vliv počtu jader procesoru na výkon hry

 

Obtížnost hry

Pokud již znáte principy hry a chcete si hru užít a brát hru jako výzvu hrajte na úrovni emperor. Sám hraji hlavně Římany pod módem Ynamp(Greatest Earth map s 10 civilizacemi) nebo deity na standardní mapě světa..
"Civilizace 6" nepodvádí a nestaví na vyšších obtížnostech jednotky jako život, tak se nemusíte bát, že vyšší obtížnost zahltí a zpomalí počítač resp. prodlouží dobu trvání jednoho tahu.

V nemodované hře na standardní mapě stoji za to vyzkoušet na úrovni deity a rychlost maratón mapu světa se skutečnými lokacemi(TSL - true state location). Doporučuji začít opět Římany, hlavní město, ze západu a východu obklopeno mořem, se zde dobře brání, nepřítel chodí ze začátku hry většinou ze severovýchodu prostorem mezi Alpami a Jaderským mořen, tak není problém ho soustředěně odstředlovat lučištníky a aktivní obranou na hradbách(pokud je již máte postavené). Rovněž se barbaři, a pokud nelikvidujete barbarske osady v okoli, jsou jich při této obtížnosti časem houfy, nedostanu přes hlavní město na jížní cíp Apeninského poloostrova, kde jsou suroviny. Na nejtežší uroveň je tato hra výzva. Samozřejmě standardní mapa je menší tak hra oproti Greates Earth map rychleji "odsejpá".

Apeninský poloostrov na standardní mapě

Při úrovní deity, pokud si chcete trochu ulechčit situaci, tak si navolte soupeře. Právě hraju za Římany, ostatních 7 civilizací jsem volil tak,aby nezačínaly v Ervopě, ale ani na Novém světě či Australii. Tak jsem je všechny nafutroval do Asie a Afriky(tj. Číňany, Japonce, Egypťany, Indy, Araby atd.). V současné době jsou nejsilnější Číňané, Japonci jsou zničeni, já pendluju v pořadí mezi 4-6 místem. Mám vlastní náboženství zoroastrismus, z pohledu technologického vývoje jsem na tom z civilizací nejhůře. Moje území zahrnuje západní Evropu,Apeninský poloostrov, Skandinávii a britské ostrovy. Zatím nevím jestli už začali osídlovat Ameriku. Od Civ4 jsem si hru zatím takto neužil, šestka je z celé série nejlepší, ještě by mohli dodělat korporace a demografické přehledy(rozloha, pocet obyvatel, porodnost, vek doziti) a nemělo by to chybu.

 

Více v článku věnujícím se obtížnosti v Civilizaci VI zde na PCGamesn.com .

 

První víkend s Civilizací VI

Civilizaci VI jsem koupil hned v den vydání a musím své přechozí obavy značně přehodnotit, je to hra , která chytne a nepustí. Uvítá vás povedené intro a pak už více-méně klasické menu. Hned na začátku jsem dal největší mapu, kontinenty, rychlost hry maratón, 22 civilizaci a pustil se do hry za Římskou říši. Další text zatím odráží zkušenosti s hrou v období starověku.

Grafická stránka hry, které jsem se obával, je nakonec velmi povedená. Hra co se týče komplexnosti je zřejmě nejpropracovanější z celé série. Vládní zřízení se skládá z různých dílčích politik a jejich variabilita jde v ruku v ruce s rozvojem sociálních věd a stoupá postupně. Není pravda, že novější možnosti jsou automaticky výhodnější než ty starší, naopak často jsem se ke starším dílčím politikám v různých situacích vracel.

 

Semiramidiny visuté zahrady. Více na Wikipedii

Města a městské čtvrti(district)

Městká oblast se rozrůstá sama velmi pomalu a omezeně, proto budete stejně časem políčka dokupovat, zejména ta bonusová(se surovinami, rostlinami či zvířaty). Většina budov až na pár vyjímek(městské hradby, sýpka atd.) vyžaduje založení městské čtvrti(distriktu). Chrámy, katedrály atd. můžete stavět pouze v náboženském distriktu. Tržiště, banky atd. ve finančním distriktu. Kasárna a další armádní budovy pouze ve vojenském distriktu apod. Jak v případě distriktů, tak budov je vidět postup výstavby. Počet distriktů, které můžete postavit závisí na velikosti města. Stejně tak druh distriktu, některé lze stavět pouze ve větších městech. Některé druhy distriktů maji bonusy z okolní krajiny(hory, deštné pralesy, řeka) jiné z toho, že sousedí s jiným distriktem.

 

Alexandrijský maják. Více na Wikipedii

Růst města je vázan na index ubytovací kapacity(housing), který omezuje růst města, základní je 2, pokud však založíte město u řeky, jezera, moře či hor bývá(i výrazně) vyšší.Relativně brzy ho dále zvýšíte výstavbou sýpky(+2) a řadou dalších staveb, dále se zvyšuje výstavbou některých vylepšení terénu(za každé +0,5), např. farmy , trošku později i volbou příslušných politik politkou.

Distrikty je třeba zakládat s rozvahou, například průmyslový distrikt snižuje kvalitu okolních polí(appeal) a může to znemožnit založení národního parku nebo sniížit kapacitu districtu sídliště(Neighborhood).

 

Vládní zřízení

Je cca 10 základních druhů vládního zřízení(autokracie, oligarchie, monarchie, republika, fašismus, demokracie atd.). Vládní zřízení vylepšujete pomocí výzkumu sociálních věd(klasický technologický výzkum je zcela jiná položka). Vládní zřízení lze upravit dodatečně pomocí parametrů(karet). Karet jsou tři základní druhy - vojenské(V), ekonomické(E), diplomatické(D). Každé zřízení může disponovat jinými počty karet v rámci jednotlivých oblastí. Např. autokracie(počty střílím od boku) 1V,2E,0D,0DV(divoká karta). Do divoké karty můžete vložit jakoukoliv vojenskou, ekonomickou či diplomatickou kartu. Monarchie má těch karet více, střílím od boku- (2V,2E,1D,2DV). Je pár divů světa, které mohou počty karet rozšířit. Stejně tak myslím, že to občas nabídnou i významné osobnosti.

 

Divy světa(přírodní a stavitelské)

Divy světa jsou zatím nejlépe udělané z celé série. Některé můžete postavit jen v kopcích, některé vyžadují blízkost řeky, jiné poušť či musí sousedit s vojenskou či náboženskou čtvrtí(distrikt). Nádherně je vidět postup výstavby v čase od základů až po finální stavbu. Divy světa můžete po objevní příslušné technologie v relativně ranné fázy urychlit nastavením příslušné politiky, která urychlí jejich výstavbu o 15%. Počet divů světa je omezen disponobilními vhodnými políčky, tak se těžko nasoukají všechny divy světa do jednoho města, jako to šlo ve starších vydáních Civilizace.
Doporučuji se zaměřit na divy světa rozšiřující počet karet vládního zřízení.

 

Skalní město Petra. Více na Wikipedii

Přírodní divy světa (Mrtvé moře, Kilimandžáro atd.) dávají různé bonusy, konkrétně hora Kilimandžáro zvyšuje potravinové výnosy z políček kolem sebe.

 

Náboženství

Důležité je nejdříve nějaké náboženství založit. Tj. postavit co nejdříve náboženskou čtvrť, tam svatyni a posléze chrám. Jakmile začnete generovat náboženské kredity získáte relativně brzy osobnost přes kterou založíte náboženství. Náboženství můžete charakterizovat několika vlastnostmi, každá vlastnost vám přinese podle vašeho výběru bonusy, např. finanční kredity za každé město vyznávající vaše náboženství.
Za náboženské kredity můžete v ranné části hry kupovat misionáře, inkvizitory, apoštoly, speciální náboženské budovy, pokud zvolíte teokracii můžete nakupovat i jednotky. Misionáři šíří do měst vaše náboženství. Inkvizitoři naopak potlačují ve městech cizí náboženství. Apoštolové jsou nejuniverzálnější a nejdražší, umí i další akce.

Náboženské jednotky lze léčit pouze ve svatém distriktu a jeho okolních polí!!!

Pomocí apoštolů můžete přidávat k vašemu náboženství další evangelie, která přináší nové bonusy, např. v podobě nové budovy.

Inkvizice a Inkvizitoři

Inkvizitor potlačí v daném mestě jiná než oficiální náboženství.

Abyste mohli rekrutovat ikvizitory musíte nejprve provést rekrutaci apoštola a u něj kliknout na tlačítko zahájení inkvizice.

 

Náboženská čtvrť u hlavního města

 

Armáda

Armádní sektor můžete hodně ovlivnit volbou politik, náklady na provoz vojska, rychlost získávání zkušenosti, můžete preferovat námořní či pozemní složku(ve starověku pěchotu, lučištníky či jízdu). Ve vojenském disktriku pak lze stavět různé budovy a poté rekrutujete již příslušné vycvičené jednotky. Souboje jsou vyváženější, nepřátelskou jednotku nezničíte většinou na první útok(a naopak).
Námořnictvo hraje oproti čtyřce(5. díl nemůžu soudit, skoro jsem to nehrál) o dost významější roli. Válečné lodě od fregaty mohou bombardovat až dvě pole do vnitrozemí, při pokusu dobýt britské ostrovy (YnAMP mod s mapami světa je zde) mně tři fregaty rozprášili artilerie kolem Londýna a já měl jen jednu fregatu ve středomoří u hlavního města. Samozřejmě děla mohou střílet též až dvě pole proti lodím na moři, ale pohyblivost oproti lodím mají mnohem nižší, zejména mimo cesty.

 

Národní park

Národní park můžete postavit až v pozdějších fázích hry. Nejdříve provedete najmutí(rekrutaci) přírodovědce(naturalist), potřebujete pro něj dostatek náboženských kreditů(přes 4000), po rekrutaci přírodověce vám hra nabídne vhodné lokality(pokud je vůbec na svém území máte) pro založení národního parku(označení ve formě jasně bílé hranice ve formě čtyř na sebe navazujících šestiúhelníků). Národní parky lze postavit na místěch nedotčených lidskou činností s dostatečně vysokou mírou atraktivity(herní parametr appeal).Národní parky zvyšují spokojenost v okolních městech.

 

Národní park - infocentrum s rozhlednou + oblast ohraničená plotem

 

Hra a PC

Doba přemýšlení za tah. Hra běhá svižně, testováno na sestavě:I7,8GB RAM,SSD disk. Na uvedené sestavě jsem bez problému přehrál hru na mapě světa(Greatest Earth Map (104x64),mód YnAMP, měl jsem navoleno 10 civilizací, maratón, obtížnost emperor, a i v novověku tahy probíhaly bez větších prodlev.

 

Odkazy na zajímavé články o Civilizaci 6

pcgamesn - na konci článku jsou pěkně popsané základní druhy map kontinenty, fraktální,shuffle atd. včetně přiložených obrázků, jinak spíše obecný popis.

Bonusweb-diskuse - opravdu perfektní shrnutí herních principů Civilizace 6 od člověka s přezdívkou Nole Frank. TIP !!!

Steam - You can still build roads, manually - komentář ke stavění cest na Steamu

PCGamesn.com - difficulties,speeds,map types options - zejména dobře jsou zde popsány rozdíly v obtížnostech hry

Aktualizace 29.6.2017    

 

Zpět na obsah

 CIV žebříček

 1. Civilizace VI. (2016)

 2. Civilizace IV. (2005)

 3. Civilizace III. (2001)

 4. Civilizace Call to Power II. (2000)

 5. Civilizace Call to Power I. (1999)

 6. Civilizace V. (2010)

 7. Civilizace II. (1996)

 8. Civilizace I. (1991)

 

Alternativy

 1. Europa Universalis IV. (2013)

 2. Super Power II. (2004)

 3. Supreme Ruler 2020 (2008)

 


Tipy

Paul Kennedy: Vzestup a pád velmocí - Kniha zachycuje a hodnotí historický světový vývoj od zač.16.stoleti do konce 20. stoleti. Toto excelentní dílo by pro každého fandu Civilizace mělo být povinnou četbou.

 

Expanse New! - po delší době se podařilo natočit pořádný sci-fi seriál s vesmírnou tématikou. Lidstvo postupně kolonizuje Sluneční soustavu, na základně v pásmu asterodů probíhá výstavba první mezihvězdné archy. Povedené úvodní intro k seriálu najdete na Youtube.

 

Carl Sagan - Bleděmodrá tečka - komentář Carla Sagana(Wikipedie) ke snímku Země, který pořídila sonda Voyager 1 v době, kdy opouštěla hranice Sluneční soustavy (1990) najdete na YouTube (EN).

 

 

 

Copyright © 2009 - 2018 tdpar