Civilizace

Civilizace 

 

 

 

       Civilizace VI - Návody/Tipy
Náboženství

Základem úspěchu je mít vlastní náboženství a správně nastavit jeho parametr. T.j.:

 • Z technologií zvolte pro vývoj jako první astrologii, ať můžete stavět náboženskou čtvrť
 • Vývoj astrologie výrazně urychlí objevení přírodního divu světa
 • Hned od začátku zvolte ekonomickou politiku, která generuje alespoň jeden náboženský štítek
 • Jeden z prvních distriktů(čtvrtí), který postavíte by měl být náboženský a postavte tam co můžete
 • Jakmile objevíte politiku, která umožní generovat dva body proroka za tah, zvolte ji
 • Pokud generujete alespoň nějaké náboženské body brzy se Vám nabídne panteón. Za pozornost stojí třeba bůh moře, který za každou rybářskou síť nabízí kromě potravinového výnosu i produkci.
 • Významná náboženská osobnost tj. prorok se objeví až našetříte dostatečný počet kreditů. Buď počkáte až vám ji nabídne hra nebo si hlídejte na obrazovce významných osobnosti cenu za narekrutování a proveďte poté ruční rekrutování.
 • Po vynalezení náboženství našetřete náboženské kredity na apoštola a upravte evangelium(Evangelize Belief), tím můžete zvolit další parametr náboženství, třeba výstavbu nové budovy v náboženské čtvrtí(katedrála,gurudváru atd.), já si vybral možnost stavět sikhhské gurudváry(zde na Wikipedi), které generují 3 náboženské štítky a 2 potravinové výnosy každý tah.
 • Nezanedbávejte výcvik apoštolů, mohou též oslabovat či ničit cizí náboženské jednotky.
 • U některého z apoštolů zahajte inkvizici, od toho okamžiku můžete rekrutovat inkvizitory, umi ve městech vymítit jiné než oficiální naboženství.

 

Obrana a armáda

 • Nezanedbávejte výstavbu vojenského ležení/okrsků ‎(Encampment), hlavně je zakládejte s rozmyslem a ve směru ze kterého očekáváte ,že přijde útok. Vojenský okrsek může sám střílet na nepřítele, pokud do něj přidáte např. dělostřeleckou jednotku, tak máte dvě rány z jednoho pole za tah tj. podobně jako město s hradbami. Výborné je ho zakládat u pobřeží či kopcích v okolí města, pozor nelze ho založit přímo v sousedství městského centra. Kromtoho přináší lepší výcvik jednotek, dále produkční a s příslušnou politikou i vědecké bonusy.
 • Bitevní lodě a raketové křižníky mají delší dostřel než dvě pole, což už je ale mimo jejich dohled, proto musí být cíl na dohled jiné vaší nebo spřátelené jednotky, která by naváděla palbu na cíl.
 • Pokud možno postavte Venetian Arsenal - loděnice v Benátkách více zde na Wikipedii, renesanční alternace pásové výroby alá Ford. Výstavbou tohoto divu světa získate bonus v následující podobě: pří výstavbě jakékoliv lodí v jakémkoliv vašem městě získate ještě jednu tu samou loď. Dalším bonusem jsou dva body za tah na generování významné osobnosti, v tomto případě inženýra. Benátský arsenal můžete postavit pouze na moři v sousedství průmyslového okrsku.

   

  Venetian Arsenal

 

Farmy

 • Vyplatí se scelování farem, t.j. postavíte jich více vedle sebe. Po vynalezení příslušných společenský věd se tak zvýší výnos z více vzájemně sousedících farem o jednotku.
  Po vynalezení feudalismu se zvýší výnos z farmy, která má dvě přilehlé jiné farmy.
  Po vynalezení náhradních/vyměniotelných dílů(replaceable parts) pak stačí ke zvýšení výnosu již pouze jedna přilehlá farma. Více na civilization.wikia

 

Špionáž

 • Špióny jsem v žádném díle Civ série moc nevyužíval, v šestém pokračování je to při vyšších obtížnostech nezbytnost, minimálně je třeba mít jednoho, aby vykonával konrašpionáž v centru hlavního města, jinak vám špióni soupeřů vyluxují pokladnu. Ani to není stoprocentní zárukou. Na obtížnosti emperor se to v právě probíhající hře přesto amíkům se kterými mám smajlíkově vysmáte vztahy, zatím jednou podařilo ztopit 3000 kreditů, než se mu přítomnost v samém srdci Římské říše stala osudná. Na probíhající luxování pokladny cizím špiónem hra upozorní až v závěru jeho mise, ale poznáte to tak, že přestože je výhled rozpočtu v plusu, tak peníze přesto z pokladny mizí.

 

Změna pole mezi vašimi městy

 • Pokud nějaká pole mapy mohou patřit atrakčnímu obvodu jednoho či druhého města a pod jedno město již toto pole spadá a není zastavěno districtem, přepněte se na městkou mapu s obyvateli, nad timto políčkem uvidíte nadpis swap , klikněte na něj a od té doby patří druhému městu.

 

Přehled jednotek

 • Pokuk chcete zobrazit přehled vašich jednotek označte myší jakoukoliv vaší jednotku, klikněte v pravém dolním rohu na jméno této jednotky a zobrazí se vám seznam všech vašich dalších jednotek, pak si můžete vybrat kterou potřebujete.
  Hodí se to když nemůžete najít třeba osadníka.

   

  Zobrazení přehledu vašich jednotek

  •  CIV žebříček

 1. Civilizace VI. (2016)

 2. Civilizace IV. (2005)

 3. Civilizace III. (2001)

 4. Civilizace Call to Power II. (2000)

 5. Civilizace Call to Power I. (1999)

 6. Civilizace V. (2010)

 7. Civilizace II. (1996)

 8. Civilizace I. (1991)

 

Alternativy

 1. Europa Universalis IV. (2013)

 2. Super Power II. (2004)

 3. Supreme Ruler 2020 (2008)

 


Tipy

Paul Kennedy: Vzestup a pád velmocí - Kniha zachycuje a hodnotí historický světový vývoj od zač.16.stoleti do konce 20. stoleti. Toto excelentní dílo by pro každého fandu Civilizace mělo být povinnou četbou.

Silicon Valley TIP - slušná pecka, která nechává IT crowd vzadu. Oproti Ajťákům je zde méně ztřeštěný humor a větší frekvence super hlášek. Část fórků vyžaduje hlubší znalosti IT.

For All Mankind TIP - fenomenálně zpracovaná alternativní historie, kdy koncem šedesátých let nepřistanou na Měsíci jako první Američané, ale Rusové. Zhruba v půlce seriálu začne jak USA tak SSSR budovat na jižním pólu u krátěru Shackleton vlastní základny a provádět průzkum naleziště s vodním ledem.

Carl Sagan - Bleděmodrá tečka - komentář Carla Sagana ke snímku Země, který pořídila sonda Voyager 1 v době, kdy opouštěla hranice Sluneční soustavy (1990) najdete na YouTube (EN).

 


TV přenosy z kosmonautiky

spacex.com - starty raket společnosti SpaceX, v době přidání odkazu to byl testovaci start pilotované lodi Crew Dragon.

 

 

 

Copyright © 2009 - 2020 tdpar