Civilizace

Civilizace



 

 

 

 

       




Wmod

Ve W(orld)modu jsou použity mapy a jednotky od jiných autorů, ke stažení jej najdete zde .

 

Mapa "Svět 190x106"

Jedná se o rozsáhlou mapu světa s 18 civilizacemi.

 

Mapa byla testována na I7 8700K, 16GB Ram, SSD disk, Geforce 4GB RAM. V pozdějších fázich tah stále trvá max. 30s. Je samozřejmě otázka, jak velkou roli hraje 16GB RAM, protože Civ4 je 32bitová aplikace a jako taková umí namapovat max. 4GB RAM.

I7 8700K je v současnosti nejvýkonější procesor v singlethread aplikacích (CPU Benchmarks-cpubenchmark.net ), je to nejdůležitejší parametr jak u jednovláknových her(Civ 4) tak i vícevláknových(Civ 6).

Pokud máte Win10 lehce pouvažujte též o vyházení plno zbytečného balastu, např. podle návodu na PCtunningu .

 

Mapa s přídomkem "China_bonus" (168x75)

Je nejpropracovanějsí, doporučuji začít hrát s touto mapou světa.

Upravil jsem mapu světa, tak aby i v pozdějších obdobích PC o výkonu I5/I7 a 4GB RAM "přemýšlel" max cca minutu.Počet civilizací zůstává jak v základní hře na 18. Každá civilizace navíc je bohužel později znát. Hraju na normální obtížnost, aby byla hra zajímavější jsou na jedné z map mírně zvýhodněna Čínská říše, není to z důvodu nějaké obliby k Číňanům, ale s ohledem na fakt, že Čína jako jediná rozsáhlá říše přežila kontinuálně od starověku až do současnosti.Je poměrně výzva hrát za americké indiány.

 

Byl přidán Velikonoční ostrov, bohužel aby byly jakž-takž zachovány poměry, tak to ho reprezentuje jen jedno pole. Škoda jeho historie poučná(z hlediska hospodaření s přirodními zdroji) a hektická.

 

Přidána Konstantinopol. Je jako barbarské město,protože ve Středomoří je již i tak husto - Římané a Řekové, Egypťané, Kartaginci. A Byzance vznikla až později v době rozpadu Říma. Konstantinopol jsem každopádně vynechat nechtěl má v historii své pevné místo. Dobytí Konstantinopole Osmany (pěkně popsáno např.zde přerušilo významné obchodní trasy a zapřičinilo hledání nových obchodních cest a nastartovalo novou éru dějin civilizace(objevení Ameriky, obeplutí Afriky atd.).

Mezi další přidaná sídla patří Jeruzalém a Mekka.

 

Na jížní cíp Grónska byl přidán les. (Více o jediném lesu v Grónsku zde na Wikipedii ).

 

Z hlediska surovin byla přidáná naleziště stříbra v Andách. Suroviny jsou rozděleny mezi Starý a Nový svět tak jak zhruba odpovídá historii a lokalitám.

Celkový počet civilizací je stejný jako v základní hře, t.j. 18. Jsou tam historické civilizace, které existovaly již ve Starověku.

 

Pro ilustraci popis hry(defacto návod) za původní americké indiány odehrávající se na výše uvedené mapě najdete zde, pokud nechcete vědet kde se co nachazí, kde jsou pozice jiných civilizací tak to nečtěte.

 

Technologie

Co se týče technologii, byla u některých zvýšena vyznamě náročnost na výzkum, čímž se prodloužila doba hry.

Jednotky

Do hry byly přidány nové jednotky(parametry většinou neudává verze od verze modpaku se mohou lišit):

 

 

Lodě

Dromon - nemůže na námořní a oceánské pole.

Hulk

Parni plachtenice

Křižník - bonusy proti torpédoborcům

Bitevní křižník

Atomová ponorka

 

 

Letecké jednotky

Mi-24 - bonusy proti pěchotě

 

 

Pozemní jednotky

Early tank - tank z 1. světové valky

Battle tank - bonusy proti pěchotě

Special forces - specialní jednotky, drahé a lze je rekrutovat až po vynalezení první future tech..

 

Hra začíná: Severní Amerika, východní pobřeží 4000 př.n.l.

Pokud jste mapu china_bonus ještě nehráli, tak je lepší článěk nečíst, jsou tam odhaleny pozice surovin, barbarů, civilizací apod.

Hra vás vyklopí s osadníkem a válečníkem u severního cípu Apalačského pohoří, poblíž jsou úrodná kukuřičná pole, ale je lepší se vydat osadníkem podél pobřeží na jih až narazíte na naleziště mramoru a stáda výsoké zvěře, poblíž pobřeží je hejno ryb. Nedaleko se nachází přátelsky nakloněná osada. Ideální místo pro založení hlavního města. Válečníka můžete poslat mezitím na průzkum vnitrozemi a ve městě začněte budovat rybářské lodě k využití nedalekého zdroje.

Technologický vývoj směřujte k objevu náboženství(Hinduismus, Budhismus),pokud objevíte dané náboženství jako první(!) plynou z něj do budoucna významné bonusy a pokud se objeví slavná osobnost typu prorok, tak pomocí něj můžete postavit hlavní svatyni příslušného náboženství, která generuje příjem z každého města, které vyznává dané náboženství. Např. postavením Chrámu Narození Páně získate příjem 1 kreditu z každého křesťaňského města.

Pokud si na vašem válečníkovi během průzkumu kontinentu nepochutná medvěd či stádo vlků je možné, že při pobřeží Mexického zálivu dojde k prvnímu kontaktu s jinou civilizací - Aztéků. Jestli chcete mít do budoucnu Severní Ameriku pro sebe, tak není zbytí než se vydat na válečné tažení. Ryářská folita je už témeř hotová, tak je načase začít s výcvikem armady. 3-4 válečnici by mohli stačit na dobytí hlavního sídla Aztéku - Tenochtitlan.

Až se vypořádáte s Aztéky vydejte se směrem na jih k Panamské šíji, záhy narazíte na Mayskou říši. Na tu vám zatím síly nestačí, tak se vraťte a věnujte se průzkumu severoamerického kontinentu, je tam plno barbarskych osad s ruznymi bonusy. V pohoří Sieera Madre Oriental za Techochtitlanem otevřte co nejdříve důl na stříbro a zůrodněte okolní kukuřičná pole. Ve měste postavte co nejdříve kasárna. Po vynálezu bronzu v něm cvičte jak o život psí vojaky(specialita indianske civilizace) a zaůtočte na říši Mayů, tím defacto ovládnete přístup na severoamerický kontinent.

Poslední říši na americkém kontinentu Inky nechte v klidu vegetovat. Pokud s nimi navážete spoluprací, tím lépe hlavně kvůli výměně technologií a obchodu. Ted máte až do vynálezu optiky a astronomie klid k osídlování Severní ameriky. Poté připlují zástupci mnohem vyspelejších civilizací než je vaše a poté je otážkou štěsti a umu, jak se situací vypořádáte, hra je velice variabilní a univerzální strategie neexistuje. Při normální obtížnosti vaši indiánskou civilizace ubráníte až do současné doby v cca 20-30% případů.

Po zničení Mayů se soustřeďte na osidlování východního pobřeží. Na šíji mezi zálivem Sv. Vavřince a Fundským zálivem(SV kontinentu) jsou stáda zvířat vhodných k lovu pro kožešiny. Založte zde stálou loveckou základnu a zvedne se vám spokojenost v celé říši. Na jihu Floridy nezapomente zalozit třtinové plantáže a plantáže banánovníku.

Neopomínejte expanzi na západ. Skalnaté hory obejděte z jihu podél pobřeží. Sídlo založte u severního výběžku Kalifornského zálivu. Jsou zde rostliny poskytující vonné koření, opět významně stoupne spokojenost. Ze stejného důvodu založte v podhůří Sierra Nevada hned na pobřeží velrybářskou osadu.

Na severu nad oblastí Velkých jezer se nachází naleziště zlata a mědi. Mezi Velkým medvědím a Velkým otročím jezerem je zase naleziště drahokamů, ale to je od hlavního města docela štreka,tak se sem k efektivnímu osídlení dostanete někdy v období renesence. Již v období středověku, někdy i dříve, na neosídlencýh místěch vznikají barbarská sídla a pokud město není u pobřeží či řeky, tak musíte baleziště surovin propojit s ostatními městy, bez logistického spojení(pozemní cesta, železnice, vodní cesta po řece či moři, lze samozřejmě kombinovat, postavit cestu od dolu k pobřežnímu městu a dále je cesta automaticky po vodě apod.) s nalezištěm surovin není surovinový bonus(bez železa nepostavítě legionáře, bez ropy tank či torpédoborec, bez luxusních surovin není spokojenost apod.).

Záverem je třeba dodat, že hodně pomůže, když se vám hned na začátku hry podaří postavit Velkou čínskou zeď, protože tím pádem máte pořešeny barbary, ale být rychlejší se vám podaří tak v 5% případů.

Obecně hrát úspěšně za nějakou z civilizací amerického kontinentu při normální obtížnosti bez podvádění typu save/load vyžaduje na mapě s p59domkem china_bonus určitou úroveň strategického umění.

 



CIV žebříček

 1. Civilizace VI. (2016)

 2. Civilizace IV. (2005)

 3. Civilizace III. (2001)

 4. Civilizace Call to Power II. (2000)

 5. Civilizace Call to Power I. (1999)

 6. Civilizace V. (2010)

 7. Civilizace II. (1996)

 8. Civilizace I. (1991)

 

Alternativy

 1. Europa Universalis IV. (2013)

 2. Super Power II. (2004)

 3. Supreme Ruler 2020 (2008)

 


Tipy

Paul Kennedy: Vzestup a pád velmocí - Kniha zachycuje a hodnotí historický světový vývoj od zač.16.stoleti do konce 20. stoleti. Toto excelentní dílo by pro každého fandu Civilizace mělo být povinnou četbou.

Silicon Valley TIP - slušná pecka, která nechává IT crowd vzadu. Oproti Ajťákům je zde méně ztřeštěný humor a větší frekvence super hlášek. Část fórků vyžaduje hlubší znalosti IT.

For All Mankind TIP - fenomenálně zpracovaná alternativní historie, kdy koncem šedesátých let nepřistanou na Měsíci jako první Američané, ale Rusové. Zhruba v půlce seriálu začne jak USA tak SSSR budovat na jižním pólu u krátěru Shackleton vlastní základny a provádět průzkum naleziště s vodním ledem.

Carl Sagan - Bleděmodrá tečka - komentář Carla Sagana ke snímku Země, který pořídila sonda Voyager 1 v době, kdy opouštěla hranice Sluneční soustavy (1990) najdete na YouTube (EN).

 


TV přenosy z kosmonautiky

spacex.com - starty raket společnosti SpaceX, v době přidání odkazu to byl testovaci start pilotované lodi Crew Dragon.

 

 

 

Copyright © 2009 - 2020 tdpar