Civilizace

Civilizace 

 

 

 

       Civilizace IV - Módy do hry
Rise of Mankind

 

Více informací v angličtině včetně možnosti stažení modpacku najdete zde .

 

Úvod

Modpack "Rise of Mankind" povyšuje původní civilizaci na novou úroveň. Modpack doprovazí mírná změna ovládacích prvku na obrazovce. Poprvé jsem zkoušel "Rise of Mankind" na vlastním scénaři, který jsem předem upravil k tomuto módu. Hrál jsem za Římany v nejpomalejším režimu.Hra se chovala stabilně. Díky pomalému běhu letopočtu si člověk jednotlivé historické epochy opravdu vychutná. Máte dost času konsolidovat říši, postavit velké loďstvo z různých druhů válečných triér( jenom za Římany jich jsou 4 druhy) a dobýjet Středomoří či přilehlé evropské ostrovy a přitom sledovat jak se na Evropu z Atlantku ženou bouře.

 

Revoluce

První co mně překvapilo a co dodalo hře zajímavý náboj jsou revoluce. Krátce po založení druhého města se začalo město bouřit. Třeba říct že jsem Antium postavil poměrně daleko od Říma. Že se ve městě schyluje k revoluci jste varování předem. Menší revoluce zvládnou ve městě opevněné jednotky, ale ve městě může vzniknout velký převrat. Velký převrat neznamená že město automaticky přejde pod novou správu sousední říše či vznikne z města zcela nová civilizace, znamená že v okoli města vznikne různě početná rebelská armáda. Takže pokud včas k městu přesunete dostatečně velký počet jednotek revoluci zvládnete. Revoluční nálada výrazně ovlivňuje spokojenost obyvatelstva a stabilita.

 

Stabilita

Stabilita je významný prvek tohoto modpacku. Nízka stabilita může způsobit rozpad vaší říše. Stabilitu ovlivňuje vzdálenost od hlavního města, ale hlavně druh vládního zřízení. Ale každé zřízení ovlivňuje stabilitu jinak. Pokud máte např. nastavené nábožensky založené státní zřízení, tak pro vaši stabilitu znamená významný bonus fakt že součásti vaší říše je svaté město(město kde vzniklo vaše státní náboženství.)

 

Stavby

Staveb přibylo opravdu požehnaně včetně divů světa. Rozdíl oproti původní hře je omezení divů světa na 4 na jedno město. Městké opevnění lze upgradeovat od palisád až po vysoké městské hradby. Přístavy se dělí na dva druhy, říční a námořní.

 

 

Instalace

1. Otevřete adresář Civilizace 4

2. Otevřete adresář Beyond the Sword a dále adresář Mods.

3. Rozbalte stažený soubor.

4. Spusťse Civilizaci a klikněte na "Load a mod" a vyberte "Rise of Mankind mod".

 

Pokud hrajete scénář určený pro Rise of Mankind, tak se modpack nahraje automaticky po spuštění tohoto scénáře.

 

A New Dawn

!!!Toto není samostatný modpack!!! Jedná se o submodpack do Rise of Mankind

 

Osobně s ním nemám moc zkušeností, instaloval jsem ho především protože slibovali cca o 30% kratší dobu přemýšlení počítače na tah, což mně zdaleka nepřipadalo, spíše bych řekl že trochu naopak. Další věcí je že tam přibyly další stavby a technologie, což už na můj vkus působí poněkud přeplácaným dojmem. Rovněž tam přidali ještě další a více pomalejší mód než v Rise of Mankind. Tím nechci tenhle submod nějak moc hanět, protože na odkazovaném fóru jsou na něj ohlasy veskrze pozitivní a sám mám s ním zatím pouze letmé zkušenosti.

Přidání New Dawnu do Civilizace probíha formou instalace.

 

Více informací v angličtině včetně možnosti stažení modpacku najdete zde .

 

 

Další modpacky stojící za zkouknutí

 

Berte to jako přehled, zdaleka ne úplný, zatím jsem je nehrál, ale jejich popis mě zaujal. Zkusil jsem vybrat ty nejzajimavější, které mají svoji historii a jsou ověřené velkým množství hráčů - soudě dlě diskusí na Civ Fanatics.

 

Caveman 2 Cosmos

 

Modeři slibují 10 dějiných epoch, od prehistorických dod do galaktické ery.

Více zde na CivFanatics

 

Realism Invictus

 

Autoři prohlašují že vyvážili původní hru, vylepšili uživatelské rozhraní. Přidali přes 130 nových technologíí, 80 vojenských povýšeni resp. specializací,50 nových pozemních jednotek, 20 námořní a 11 leteckých, nové terény.

Více zde na CivFanatics

 

Extra

 

Zaujala mě zmínka o novém druhu terénu - sopkách, jinak po kliknutí na níže uvedený odkaz,skoro hned na začátku najdete seznam vylepšení. Vypadá to zajímavě.

Více zde na CivFanatics

 

Fall from Heaven II

 

Fantasy mi k Civilizaci absolutně nepasuje, nicméně tento mód zřejmě úspěch u komunity má.

Více zde na CivFanatics

 

Dune

 

Legendární knižní SCI-FI sérii o pouštní planetě Duna snad není třeba víc představovat. Jak se povedlo svět Arakisu(Duny) promítnout do Civilizace posuďte sami.

Více zde na CivFanatics

 

Rise of Mankind v2.92

 

Následovník původního Rise of Mankind. na první pohled to vypadá dobře.

Více zde na CivFanaticsCIV žebříček

 1. Civilizace VI. (2016)

 2. Civilizace IV. (2005)

 3. Civilizace III. (2001)

 4. Civilizace Call to Power II. (2000)

 5. Civilizace Call to Power I. (1999)

 6. Civilizace V. (2010)

 7. Civilizace II. (1996)

 8. Civilizace I. (1991)

 

Alternativy

 1. Europa Universalis IV. (2013)

 2. Super Power II. (2004)

 3. Supreme Ruler 2020 (2008)

 


Tipy

Paul Kennedy: Vzestup a pád velmocí - Kniha zachycuje a hodnotí historický světový vývoj od zač.16.stoleti do konce 20. stoleti. Toto excelentní dílo by pro každého fandu Civilizace mělo být povinnou četbou.

Silicon Valley TIP - slušná pecka, která nechává IT crowd vzadu. Oproti Ajťákům je zde méně ztřeštěný humor a větší frekvence super hlášek. Část fórků vyžaduje hlubší znalosti IT.

For All Mankind TIP - fenomenálně zpracovaná alternativní historie, kdy koncem šedesátých let nepřistanou na Měsíci jako první Američané, ale Rusové. Zhruba v půlce seriálu začne jak USA tak SSSR budovat na jižním pólu u krátěru Shackleton vlastní základny a provádět průzkum naleziště s vodním ledem.

Carl Sagan - Bleděmodrá tečka - komentář Carla Sagana ke snímku Země, který pořídila sonda Voyager 1 v době, kdy opouštěla hranice Sluneční soustavy (1990) najdete na YouTube (EN).

 


TV přenosy z kosmonautiky

spacex.com - starty raket společnosti SpaceX, v době přidání odkazu to byl testovaci start pilotované lodi Crew Dragon.

 

 

 

Copyright © 2009 - 2020 tdpar