Civilizace |
||
|
Civilizace III - Popis Popis hry
Řada zde používaný principů je(a pravděpodobně bude) použitelná v minulých(budoucích) verzí Civilizace.
Pro úplné začátečníky Silně (hodně silně :)) zjednodušeně řečeno. Základem je město. Města jsou zdrojem vašich příjmů, vědeckého pokroku, místem kde vyrábíte jednotky. Města mají svojí oblast (dosah oblasti získáte pohledem na obrazovku města, kterou nejrychleji zobrazíte dvojklikem na město), na které hospodaří jeho obyvatelé. Důležité jednotky jsou settler(osadník) a worker(dělník) Setler staví pouze města - zkratková klávesa* pro postavení města je B-build Worker - staví tato vylepšení (uvádím pouze ta nejdůležitější, je jich mnohem více) -cesty,zvyšují finanční výnos v městské oblasti a urychlují pohyb. Klávesa R-road -zavlažování, zvyšuje potravinový výnos v městské oblasti. Klávesa I-irigration -doly,zvyšují produkci ve městě a tím urychlují stavbu jednotek, zařízení a divů světa. Klávesa M-mine Na začátku tedy postavte město, poté postavte vojenskou jednotku a pak hned setlera(osadníka). S osadníkem vyhledejte nejlepší místo(řeka ,blízkost vzácných zdrojů, úrodná půda, mořské pobřeží - zde pozor na útok z moře a nájezdy pirátů apod.) pro vybudování dalšího města atd. Dělníky vylepšujte okolí města (já ji nazývám městskou oblastí). *Zkratkové klávesy nemusíte nutně používat, všechny stavební příkazy jsou lehce přístupné myší na ikonkách dole uprostřed hlavní obrazovky. *Klávesové zkratky píšu sice velkými písmeny, ale klidně používejte malá
Obecné -Pokud nechcete moc klikat myší, tak základní obrazovky se nachází pod funkčními klávesami F1-F11. -Otevření ambasády: CTRL+E, musíte samozřejmě předtím s danou civilizací navázat kontakt. !!!V poradcích (advisors) proklikejte všechny možné texty, textová okénka, ikony. !!!Jsou zde informace, přehledy a jejich řazení podle kritérií atd. Vojenský poradce -Vojenský poradce vám nabídne přehled v jednotlivých městech. Pokud chcete mít přehled počtů jednotek jednotlivých tipů, jak jste zvyklí z Civilizace 2, tak klikněte na nápis Units (je zcela obyčejný, není vůbec zjevné ,že se jedná o nápis na který je třeba kliknout) vedle vysvíceného slova Cities. Po kliknutí se nápis Units vysvítí a vypíše se vám přehled počtů jednotek podle typů, které máte ve své armádě. -Pokud chcete zrušit nebo upgradeovat nějakou zastaralou jednotku a zbylo vám posledních pár kusů a nechcete hledat po mapě a ve městech kde je máte. Stačí na ni kliknout v přehledu v obrazovce vojenského poradce a dostanete se buď na mapu nebo do města ,kde se nachází.
Obchodování Stručný návod na uzavření obchodu 1.Najděte na svém teritoriu komoditu (hedvábí ,železo, koně apod.).
2.Po objevení komodity, je nutné spojit tuto komoditu cestou (i na poli s komoditou musíbýt cesta) s městem.
3.Navažte kontakt s jinou civilizací a ujistěte ,že vaše státy jsou propojeny cestou, cesta musí být propojena až k ke komoditě se kterou chcete obchodovat.
4.Nyní se jenom modlete ať má tato civilizace o vaše zboží zájem. Poznáte to tak, že při vyjednávání o výměnách (můžete jednat prakticky o všem možném)je komodita v nabídce. Pak si zvolte co chcete, jednorázovou částku, nebo určitou částku každé kolo, dovoz jiné suroviny apod. Já preferuji částku za kolo, udělal jsem rekord 50 zlatých za kolo za střelný prach.
Pozor, velice záleží na počtu zdrojů. Pokud máte např. 3 naleziště železa a vyrábíte šermíře, tak již spotřebováváte jeden zdroj. Vyvážet železo tedy můžete pouze ze zbylých dvou zdrojů (takže jej můžete exportovat do dvou jiných civilizací). Pokud v okamžiku uzavírání smlouvy nevyrábíte nic co vyžaduje železo, tak můžete nabízet železo ze všech tří zdrojů. Pokud ovšem vyvážíte veškeré 3 zdroje, tak žádnou jednotku vyžadující železo nevyrobíte, dokud aspoň z jednoho zdroje vývoz neukončíte. Berte na vědomí, že obchod můžete ukončit za běžné mírové politické situace (výjimkou je např. vyhlášení války, obchodní embargo, námořní blokáda apod.) nejdříve až po 20 kolech od jeho uzavření !!!. Zámořský a zaoceánský obchod se trochu liší. Vyžaduje přístav a příslušné technologie(myslím, že navigaci a seafearing nebo tak nějak). V moderní době lze pro obchod využívat i letiště. Zámořský obchod také vyžaduje, aby byla objevena souvislá cesta po moři z všeho některého města do některého města civilizace se kterou chcete obchodovat. Stává se často, že znáte lokaci vzdálených civilizací z diplomatických jednání se svými přímými sousedy, a mezi Vámi a touto dálnou civilizací je neprozkoumané území.Aby jste zajistili zámořský obchod, je nejlepší doplout nějakou svojí lodí k některému městu této civilizace a doufat ,že je tam přístav. Další cesta je získat kartografické informace(mapy) z diplomatických jednání, tj. koupit(vyměnit si ) mapu světa. |
CIV žebříček 1. Civilizace VI. (2016) 2. Civilizace IV. (2005) 3. Civilizace III. (2001) 4. Civilizace Call to Power II. (2000) 5. Civilizace Call to Power I. (1999) 6. Civilizace V. (2010) 7. Civilizace II. (1996) 8. Civilizace I. (1991)
Alternativy 1. Europa Universalis IV. (2013) 2. Super Power II. (2004) 3. Supreme Ruler 2020 (2008)
Tipy Paul Kennedy: Vzestup a pád velmocí - Kniha zachycuje a hodnotí historický světový vývoj od zač.16.stoleti do konce 20. stoleti. Toto excelentní dílo by pro každého fandu Civilizace mělo být povinnou četbou. Silicon Valley TIP - slušná pecka, která nechává IT crowd vzadu. Oproti Ajťákům je zde méně ztřeštěný humor a větší frekvence super hlášek. Část fórků vyžaduje hlubší znalosti IT. For All Mankind TIP - fenomenálně zpracovaná alternativní historie, kdy koncem šedesátých let nepřistanou na Měsíci jako první Američané, ale Rusové. Zhruba v půlce seriálu začne jak USA tak SSSR budovat na jižním pólu u krátěru Shackleton vlastní základny a provádět průzkum naleziště s vodním ledem. Carl Sagan - Bleděmodrá tečka - komentář Carla Sagana ke snímku Země, který pořídila sonda Voyager 1 v době, kdy opouštěla hranice Sluneční soustavy (1990) najdete na YouTube (EN).
TV přenosy z kosmonautiky spacex.com - starty raket společnosti SpaceX, v době přidání odkazu to byl testovaci start pilotované lodi Crew Dragon.
|
Copyright © 2009 - 2020 tdpar
|